Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Łęczycy         ul. Kaliska 13         99-100 Łęczyca         www.zosprp.leczyca.pl         e-mail:   zosprp@leczyca.pl

„Bezpieczne Wakacje”

Bezpiecznie nad wodą

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

 1. Brak umiejętności pływania.
 2. brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
 3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji.
 4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
 5. Pływanie w miejscach zabronionych.
 6. Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.
 7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
 8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
 9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi.
 10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
 11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
 2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
 3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22 – 25 stopni).
 4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr.
 5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
 6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
 7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na główkę.
 8. Ne baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji, wygłupów).
 9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
 11. Kąpiąc się w kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach zawiadom inne osoby.
 12. Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia twój organizm.
 13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do tego celu używać bojki na szelkach.
 15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
 16. Intensywny wysiłek zmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
 17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 18. Jeżeli nie chcesz się przeziębić, to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze – możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
 19. Dbaj o czystość wody, w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych (pilnuj aby dzieci przed kąpielą załatwiły się). Jeżeli są do tego warunki do wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem (znajdują się one prawie zawsze na kąpieliskach zorganizowanych i na pływalniach).

Bezpiecznie na słońcu

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:

 1. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
 2. Noś nakrycie głowy i okulary słoneczne (UWAGA! noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
 3. Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
 4. Chroń się w cieniu w godzinach popołudniowych.
 5. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Oparzenia słoneczne

W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyśpieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Udar słoneczny

Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimniej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

Bezpiecznie na rowerze

Przyczyny wypadków

Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h (kilometrów na godzinę) w ciągu sekundy zbliży się do nich o ponad 13,8 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, czteropiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej jak mu się zdaje bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru i nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:

 1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
 2. W czasie jazdy używaj kasku.
 3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
 4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
 5. Przestrzegaj przepisów drogowych. Obowiązują one także rowerzystów.
 6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
 7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
 8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
 9. Nigdy nie ścinaj zakrętów.
 10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Naucz się oceniać odległość

w jakiej znajdują się samochody. Gdy zobaczysz jadący pojazd zapamiętaj jego położenia i zacznij liczyć. Jeżeli po odliczeniu do 10 (upłynie w przybliżeniu 10 sekund) samochód cie nie minie to można przyjąć, że zdążyłbyś na drugą stronę. Ale nie rowerem – tylko pieszo. Dlaczego? Bo zanim wprawisz koła roweru w ruch i osiągniesz prędkość gwarantującą przejechanie całej szerokości jezdni lub skrzyżowania zanim minie cię samochód, miną, co najmniej 3 bezcenne sekundy. Dlatego, gdy potwierdzisz naszą metodę na podstawie kilkunastu obserwacji jadących z obu stron samochodów i dokładnie zapamiętasz odległość, w jakiej był samochód, gdy rozpoczynałeś liczenie do dziesięciu będziesz bezpieczny. Pod warunkiem, że przeprowadzisz rower na drugą stronę. Jeżeli chcesz przejeżdżać jezdnię na rowerze powtórz całe ćwiczenie licząc do 13.

Bezpiecznie w domu i na podwórku

Zabawa

Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych i bezpiecznych zabaw. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:

 1. gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch;
 2. prąd elektryczny – może cie porazić;
 3. ogień – może spowodować pożar;
 4. woda – możesz zalać mieszkanie;
 5. ostre przedmioty – grożą zranieniem;
 6. lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi

Zawsze gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: Kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon – wykorzystaj go – zadzwoń do rodziców lub na policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz dzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

Na podwórku

Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól aby wypytywali się o mieszkanie i twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

Ważne telefony

 • 112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
 • 997 – telefon alarmowy policji
 • 998 – telefon alarmowy straży pożarnej
 • 999 – telefon alarmowy pogotowia ratunkowego
 • 601 100 100 – telefon alarmowy WOPR


Źródło - Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi Wydział Zarządzania Kryzysowego

Menu bannery stopka